top of page

תכניות שנתית ליסודי

למידה חוויתית של עולמות המדעים והטכנולוגיה החושפת את הילדים למתודולוגיות חדשניות ויצירתיות המעשירות את ארגז הכלים של הילדים במיומנויות. הלמידה מתקיימת באופן פעיל, תוך רכישת מיומנויות וכשירויות המגבירות את תחושת המסוגלות ואת הביטחון העצמי.

STEM לתלמידי בית הספר היסודי לכיתות ג'-ד'

מס' תכנית 2467 במסלול הירוק במאגר התכניות של משרד החינוך

התוכנית מורכבת משלוש יחידות תוכן קבועות:

מגנטיות
חשיפה מעצימה לעולם הפיזיקה - המשתתפים/ות ילמדו על תופעת המגנטיות באמצעות התנסות חוויתית. הם יחקרו את עולמם וסביבתם, יבצעו ניסויים ויבנו דגמים הממחישים את התופעה אותם למדו.

1

מדעי המחשב
התנסות ראשונה ומלהיבה בתכנות- המשתתפות/ים יפתחו כישורים לוגיים המהווים את הבסיס ללימוד כל שפת תכנות. במהלך השנה יתנסו המשתתפות/ים בפתרון בעיות על ידי תכנון וכתיבת קוד, תכנות מיקרוביט (מחשב זעיר המשמש להרצת קוד).

2

מערכות בגוף האדם
חשיפה מרתקת לעולם האנטומיה המשתתפות/ים ייחשפו לעולם המדע והיכרות עם תחומי הביולוגיה וגוף האדם. המשתתפים/ות יתנסו בפרויקטים בהם יחקרו את העולם.

3

יחידות תוכן נוספות לבחירה:

חשיבה יצירתית והעצמה
המשתתפות/ים יחשפו לרוח המייקר'ס ויפגשו אתגרים אשר יגרו את מחשבתם וסקרנותם, לצד התנסויות המעמיקות את תחושת המסוגלות, הפיתוח האישי וההעצמה

כימיה
לגלות יחד מה מרכיב את העולם. המשתתפות/ים יחשפו לעולם תכונות החומרים, הם יחקרו את סביבתם, יזהו ויאפיינו חומרים שונים ויערכו ניסויים שונים.

כוחות
מי יותר חזק? המשתתפות/ים יטעמו מעולמות הפיזיקה וילמדו על הכוחות השונים באמצעות התנסות חוויתית, בניית דגמים וביצוע ניסויים.

STEM לתלמידי בית הספר היסודי לכיתות ה'-ו'

מס' תכנית 2467 במסלול הירוק במאגר התכניות של משרד החינוך

התוכנית מורכבת משלוש יחידות תוכן קבועות:

מדעי המחשב מתקדמים
חשיפה מעצימה לעולם הפיזיקה - המשתתפים/ות ילמדו על תופעת המגנטיות באמצעות התנסות חוויתית. הם יחקרו את עולמם וסביבתם, יבצעו ניסויים ויבנו דגמים הממחישים את התופעה אותם למדו.

1

ביולוגיה
משתתפות/ים יכירו את עולם המדע בדגש על תחומי הביולוגיה. הם ילמדו על מבנה החיים – תאים, חיידקים, ווירוסים, כרומוזומים ועוד באמצעות חקר, התנסויות וניסויים.

2

המימד השלישי
הכרות עם עולם תלת המימד חשיפה המשתתפות/ים יכירו את סוגי המדפסות והחומרים הקיימים כיום, תוך חשיפה לתעשיות ושימושים מגוונים ויתנסו במידול והדפסה בתלת מימד, באופן יצירתי וחוויתי.

3

יחידות תוכן נוספות לבחירה:

חשיבה יצירתית והעצמה
המשתתפות/ים יחשפו לרוח המייקר'ס ויפגשו אתגרים אשר יגרו את מחשבתם וסקרנותם, לצד התנסויות המעמיקות את תחושת המסוגלות, הפיתוח האישי וההעצמה

כימיה
לגלות יחד מה מרכיב את העולם. המשתתפות/ים יחשפו לעולם תכונות החומרים, הם יחקרו את סביבתם, יזהו ויאפיינו חומרים שונים ויערכו ניסויים שונים.

מערכות בגוף האדם 
המשתתפות/ים יחשפו לעולם התוכן של ביולוגיה, בדגש על אנטומיה ומערכות שונות בגוף האדם. המשתתפים יתנסו בפרויקטים בהם יחקרו את התחום באמצעות פרויקטים וניסויים.

אופנים באקדמיה לתלמידי כיתות ו׳

מס' תכנית 2490 במאגר התכניות של משרד החינוך

תכנית ייחודית של אופנים בשיתוף הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, מכון וייצמן ואורט בראודה,

הכוללת לימודי רובוטיקה, מדע, פיזיקה ותכנית ביו – רפואה.

תכניות “אפנים באקדמיה” מאפשרות למשתתפים לחוות סמסטר של לימודים במעבדות האוניברסיטאיות – חוויה בעלת משמעות רבה עבור הילדים. הם נכנסים בשערי האקדמיה, לומדים מאקדמאים, מתנסים בחוויות מדעיות מעצימות ומעוררות השראה.

התכנית מחולקת לשני סמסטרים:
סמסטר אחד בו ילמדו המשתתפים במעבדה הניידת של אופנים ובסמסטר נוסף, יגיעו המשתתפים בהסעה למעבדות “היחידה לנוער שוחר מדע” במרכזים האקדמים.

תכניות שנתית לחטיבות ביניים

למקד ולהעמיק את הידע של המשתתפים/ות בתחומי הטכנולוגיה והמדעים, ולעודד בחירה עתידית של מגמות טכנולוגיות ומדעיות.

אופנים טק לכיתות ז'-ח'

מס' תכנית 2466 במסלול הירוק במאגר התכניות של משרד החינוך

אופנים טק היא תכנית רב תחומית וחדשנית המדגישה את הלמידה החווייתית באמצעות התנסות וחשיפה עמוקה לעשייה בתחומי היזמות בשטח.

התוכנית מתמקדת בהעשרת ארגז הכלים במיומנויות המאה ה-21 ורכישת מיומנויות תוך ובין אישיות – הכוונה עצמית והתנהלות קבוצתית.

במהלך התוכנית ניחשף ונכיר את עולמות היזמות, התכנות והטכנולוגיה.

אופנים טק לכיתות ז'

התוכנית מורכבת משלוש יחידות תוכן קבועות:

פיזיקה
חשיפה מהמשתתפות/ים ירכשו ידע תיאורטי ומעשי אודות חוקים פיזיקליים לצד יישום של תהליך חקר משולב בביצוע ניסויים ובבניית דגמים.

1

הנדסה וטכנולוגיה

המשתתפות/ים ייחשפו לתחומים הנדסיים תוך קישורם לידע הפיזיקלי שרכשו. המשתתפות/ים יעבדו בקבוצות ויתנסו בפתרון בעיות הנדסיות באופן חוויתי, בהתבסס על תהליך התיכון ההנדסי. בנוסף, המשתתפות/ים ילמדו על מדפסת התלת-ממד כמוצר הנדסי ויתנסו במידול והדפסה בתלת-ממד.

2

חשיבה חישובית

המשתתפות/ים יירכשו כישורים של פתרון בעיות והבנת היסודות והמנגנונים של סביבות ממוחשבות. יישום כישורי החשיבה יהיה באמצעות פיתוח סימולציות בקבוצות לתהליכים חישוביים מחיי היומיום בסביבת Scratch.

3

אופנים טק לכיתות ח'

התוכנית מורכבת משלוש יחידות תוכן קבועות:

מדעי המחשב

העמקה ויישום של עקרונות החשיבה החישובית ומיומנויות פיתוח קוד באמצעות עבודה עם מיקרוביט, שהוא מחשב זעיר המאפשר למשתתפים לפתח מיומנויות תכנות משולבות מייקריות.

1

יזמות

,(SDG'S) רכישת כלים לפתרון בעיות תוך גיבוש פתרון לבעיה אקולוגית שעולה מיעדי האו"ם  

באמצעות פיתוח מוצר טכנולוגי חדשני. עבודה בקבוצות שבסיומה אירוע שיא - האקתון בליווי מנטורים מחברות היי-טק, שיסייעו למשתתפים/ות בגיבוש המוצר הסופי ובדיוק המסרים השיווקיים. לאורך הפעילויות המשתתפים/ות ירכשו כלים לחשיבה יצירתית, לאיסוף ולניתוח מידע, קבלת החלטות, העברת מסרים ועמידה מול קהל.

2

רובוטיקה

למידה והתנסות של יסודות הבנייה והתכנות של רובוטיים אוטונומיים הפועלים באמצעות חיישנים. במסגרת הפעילויות המשתתפות/ים יתכננו, יבנו ויתכנתו רובוטים מלגו באמצעות ערכת Lego Spike, תוך העמקה ויישום מפורש של תהליך התיכון ההנדסי.

.

3

אופנים לעתיד - סדנת פיתוח תודעת צמיחה לצוותי חינוך וניהול

סדנה לצוותי חינוך והוראה מספר תכנית 13287

נושאים בהם תעסוק הסדנה:

  •  מה בין מצויינות להצטיינות

  •  פסיכולוגיה חיובית בשרות החינוך

  •  הכרות עם המושג Mindset Growth - תודעת צמיחה

  •  התנסות בנוירופלסטיות של המוח

  •  כיצד בונים תמונת עתיד לתלמידים/ות

  •  כלים לקידום תודעת צמיחה בקרב תלמידים/מורים.

    משך הסדנה: מפגש בודד ועד סדרה בת 3 מפגשים
    משך מפגש: כשעה ורבע, כולל התנסות מעשית


לפרטים נוספים: doreen.schwartz@ofanim.org.il

אופנים לעתיד הנה סדנה לפיתוח אישי והצלחה בתחומים של העצמה, תודעת צמיחה, ביסוס מסוגלות אישית, עידוד למצוינות והתמודדות עם אתגרים. הסדנה משלבת ידע תיאורטי לצד אימון מעשי ותרגול, באמצעות חיבור לדוגמאות והתנסויות מעולמות ה-STEM.

במהלך הסדנה נכיר את המושגים המרכיבים את הציר המנטלי למצוינות, נתמקד במושג תודעת צמיחה ונתייחס לפרקטיקות המקדמות את השגתה. משתתפיה יאמצו שפה מקצועית משותפת, אופני דיבור תומכים ואופני מתן משוב בונה לתלמידים ותלמידות.

תוכניות לצוות הוראה

תכנית חקר בבתי הספר

כחלק משיתוף פעולה בין עמותת אופנים ומרכז למדע- מרכז המורים הארצי ולמדע וטכנולוגיה בבתי הספר היסודיים, מפעילה העמותה תכנית ליווי לתהליך החקר המדעי לכיתות ו' בבתי הספר.

במסגרת התכנית, מנחה מטעם אופנים ולמדע ילווה את המורים למדעים להקניית מיומנויות והובלת תהליך חקר מדעי בכיתות, תוך כדי רכישת כלים מקצועיים ופדגוגיים שישמשו אותו לביצוע התהליך באופן עצמאי בשנות הלימודים הבאות. המודל מתבסס על השקעה בהון האנושי בבית הספר ובניית תשתית ארוכת טווח עבור קיום מודל חקר לשנים הבאות.

שנה שלישית

בשנה זו נושא החקר יבחר על די המורים.ות.המורים.ות
יזכו בשלושה מפגשים מרוכזים של 10 שעות הנחיה.

שנה שנייה

בשנה זו המורים.ות יזכו לליווי פרטני בלבד, כאשר נושא החקר יבחר יחד עם המנחה. סה"כ 20 שעות הנחייה.

שנה ראשונה

Co Teaching של המנחה והמורה למדעים, כחלק תהליך מודלינג והוראה מפורשת. כל כיתה תעבור שעתים אקדמיות בשבוע, אשר יהיו קבועות במערכת.
סה"כ 40 שעות הוראה משותפת + 20 שעות הנחייה ותכנון תהליך החקר.

תכנית הטמעת הדפסת תלת ממד ככלי לפדגוגיה חדשנית בשיתוף עם קרן אלון לחינוך

מטרת התוכנית היא לממש את החזון המשותף של "קרן אלון לחינוך״ ועמותת אופנים: קידום למידה פעילה וחשיבה בעזרת חדשנות פדגוגית וטכנולוגית בקרב ילדי הפריפריה, על ידי הטמעת טכנולוגיה של הדפסת תלת-ממד בתהליכי הלמידה בבתי ספר.

לצורך הטמעה של טכנולוגיה בחינוך, נדרשת הכשרה של אנשי החינוך, בנוסף לקיום הטכנולוגיה עצמה, הן ברמה הטכנולוגית והן ברמה הפדגוגית בהקשר הטכנולוגי.


התוכנית המוצעת בנויה על:

יצירת קהילה לומדת פעילה להמשך הלמידה וההטמעה

הכשרת הצוות החינוכי- הכשרה טכנו-פדגוגית וליווי מקצועי ופדגוגי

הפעלה רציפה של המדפסת ככלי חינוכי במסגרת הבית ספרית, על ידי צוות בית הספר

תרומת מדפסת תלת מימד למסגרת החינוכית

אופנים לעסקים

דורין שוורץ - רכזת שיווק
doreen.schwartz@ofanim.org.il

פעילות מקוונת

מדובר בסדנה שאורכת כשעה וחצי, והיא מוצעת לחברות וארגונים שרוצים להציע לילדי העובדים פעילות יוצאת דופן שמאפשרת חשיפה לתכנים מדעיים בדרך חווייתית וכמובן מאפשרת לך לקדם אג'נדה חברתית חשובה בעזרת עובדי החברה. 

פעילות פרונטלית

רצינו לספר לך על פעילות מיוחדת שיצרנו בעמותת אופנים שיכולה להתאים במיוחד לילדי העובדים והעובדות שלך! מדובר בסדנה שאורכה עד כשלוש שעות במעבדה הניידת שלנו!

הפעילות מוצעת לחברות וארגונים שרוצים להציע להציע לילדי העובדים פעילות יוצאת דופן שמאפשרת חשיפה לתכנים מדעיים בדרך חווייתית וכמובן מאפשרת לך לקדם אג'נדה חברתית חשובה בעזרת עובדי החברה. 

צומחים לעתיד

צומחים לעתיד הינו מיזם משותף של עמותת אופנים ומשרד החינוך הפועל במסגרת התכנית הלאומית למצוינות בפריפריה במתמטיקה מדעים ואנגלית.

אלמוג רום
מרכזת מיזם צומחים לעתיד
almog.rom@ofanim.org.il

יפעת קלמרו
מנהלת מיזם צומחים לעתיד
ifat.kalamaro@ofanim.org.il 

חזון המיזם:

בישובים בהם פועל המיזם, רווחת תרבות של מצוינות המקודמת על ידי מנהיגי הרשות המקומית, צוותי ההוראה וההורים הרואים במצוינות במקצועות ה  STEM  והאנגלית מנוע לקידום הישוב בכלל והחינוך בפרט. התלמידות/ים בוחרות/ים בהתלהבות להעמיק ולהשקיע מאמץ במקצועות הSTEM והאנגלית מתוך אמונה ביכולתן/ם  ובמסוגלותן/ם להצליח ומתוך  הבנת ההשפעה שיש לכך על עתידן/ם.

אודות המיזם:

צומחים לעתיד הינו מיזם משותף של עמותת אופנים ומשרד החינוך הפועל במסגרת התכנית הלאומית למצוינות בפריפריה במתמטיקה מדעים ואנגלית.

מטרת המיזם הינה לקדם את הציר המנטלי בתכנית, הכולל מכלול תפיסות, ערכים, עמדות ומוטיבציות המשפיעות על התנהגויות הלמידה של תלמידים ועל השגת מטרות לימודיות.

הציר המנטלי מתמקד בשני דפוסים מרכזיים:

Growth Mindset

דפוס חשיבה מתפתח. הרעיון שבעזרת מאמץ אדם יכול לצמוח ולהשתפר.

1

פיתוח ובניית תמונת עתיד

תהליך במהלכו מפתחים תלמידים ותלמידות תפיסה של הצלחה אישית בעתיד.

2

על מנת לקדם דפוסים אלו מתקיימות מגוון פעולות עבור תלמידים, הורים, מורים וקהילה בשיתוף הרשות המקומית והתכנית הלאומית. כחלק מפיתוח מצוינות פועלות תכניות העצמה, תכניות חווייתיות בתחומי ה STEM, הרצאות השראה, ימי שיא בהי טק ובאקדמיה, תכניות והרצאות להורים, קמפיין רשותי, ועדות היגוי ועוד.

bottom of page